O webu
Proč vznikl tento web
V prvé řadě jako zdroj informací v češtině pro zájemce o práci s ProcessWire. V druhé řadě pak také jako zápisník řešení. Při tvorbě webů s ProcessWire občas řešíme věci, které nejsou úplně standardní, a proto je fajn se o tyto způsoby řešení podělit.
Autor
Tento web píše Pavel Tajduš, a v budoucnu snad i další lidé z komunity okolo ProcessWire. Mám s webdesignem zkušenosti od roku 1998 a to jako front-end developer. K CMS jsem se dostal později, a prošel jsem si Joomlou, Website Bakerem, Wordpressem, MODXem a „hrál“ si i s jinými systémy. Bohužel téměř vždy narazil na dva problémy. Jednak jak vytvářet šablony pro tyto systémy bez znalosti programování, a pak jak přizpůsobit administraci webu potřebám klienta.
Cesta k ProcessWire
Při práci na webech pro klienty si člověk málo kdy (nebo téměř vůbec) vystačí s tím, co mu nabízí samotný CMS systém. Je potřeba nějak upravit, přizpůsobit nebo „ohnout“ systém tak, aby vyhovoval potřebám klienta.
Systémy jako Joomla či Wordpress toto řeší množstvím pluginů, které jsou běžně k dispozici. Problém je, že ve většině případů nemáte kontrolu nad tím, co plugin dělá, co za kód vkládá do šablony, jestli je dlouhodobě udržovaný a tak podobně. Nemluvě o tom, jak jednoduchá, či složitá je administrace. Například u Joomly se mi stávalo, že jsem dlouhý čas trávil vysvětlováním, jak se vlastně co v administraci dělá.
Zlomový okamžik přišel, když jsem objevil MODX. Administrace je celkem jednoduchá, dají se přidávat vlastní pole, a má úžasný šablonovací systém. Bez znalosti programování jste schopni si vytvořit vlasní šablonu, kde máte naprostý přehled o svém kódu. Práce s MODXem mě velmi chytla, a rozhodl jsem se, že se začnu učit programovat v PHP. To mi otevřelo doslova nový svět možností.
Přesto jsem nakonec zakotvil u ProcessWire. MODX je pro potřeby malých webů a firemních prezentací zbytečný moloch. V ČR jsem měl problémy s běžnými hostingy, kde nefungoval tak jak by měl. Má velmi mocné nastavení uživatelských práv, které je ale bohužel dost složité na nastavení. Přidávání vlastních polí ke stránce nebyly problém, ale schovávaly se do záložky Template Variables, což není úplně ideální. Takto bych mohl pokračovat ještě dlouho. MODX je skvělý systém, o tom žádná. Jsem vděčný za to, že jsem jej objevil (i skvělou komunitu kolem něj), ale na mé projekty je to prostě „kanón na vrabce“.
Veškeré problémy, které jsem měl s předchozími systémy mi vyřešil právě ProcessWire. Obsah webu i jeho administraci si můžete velmi snadno poskládat přesně podle toho jak potřebujete. Instalace i správa jsou velmi jednoduché. Uživatelské role a práva se snadno spravují. Díky šablonovacímu systému máte stejně jako u MODX naprostou kontrolu nad kódem. Jediným problém jsem měl s tím, že šablony používají PHP. Ale díky MODX jsem se s PHP naučil pracovat, a tak mi ProcessWire vyhovuje ve všech směrech.
A na těchto stránkách se pokusím přesvědčit i vás o přednostech ProcessWire.