Co je ProcessWire?

ProcessWire je Open Source systém pro správu obsahu (CMS) a framework napsaný v programovacím jazyce PHP. Je vytvořený tak, abyste i pokročilejši věci dokázali snadno vytvořit. Díky polím, šablonám a stránkám si snadno přizpůsobíte web svým potřebám. Žádné „ohýbání“, hledání různých pluginů či „hackování“ CMS, abyste přizpůsobili CMS svým potřebám. Processwire se přizpůsobí vám.

Pro koho je Processwire vhodný?

Přestože je uživatelsky velmi jednoduchý, je tento systém určený pro zkušenější tvůrce webu a webdesignéry, kteří ví jak se pracuje s HTML, CSS, JS a mají základy programování v PHP. Pro stavbu jednoduchého webu si vystačíte i bez znalosti PHP, ale i tak budete se muset naučit psát některé části šablon v PHP. Pokud PHP ovládáte, troufnu si tvrdit, že díky jednoduchému API si Processwire osvojíte rychleji než jiné systémy.

Ale co je důležité - radost uděláte hlavně svým klientům, kteří správu obsahu a celého webu snadno zvládnou.

Jak na to?

Nyní se podíváme na to, jak si jednoduše v administraci vytvořit vlastní obsah a vysvětlíme si logiku práce s ProcessWire. (Práci s kódováním šablon a vytvářením vzhledu webu si vysvětlíme později.)

Pole, šablony, stránky

Princip použití Processwire je jednoduchý. Každá stránka (pro představu například článek jako je tento) má šablonu, která říká, jaká pole na stránce budou. Vysvětlíme si to postupně.

Pole

Základním stavebním kamenem je pole (field). Pole mohou být různého typu, ale pro ilustraci to zjednodušíme jen na pár druhů. Každá stránka musí mít pole titulek (title). Je to logické, neboť stránky se musí nějak jmenovat.

Dále si k titulku přidáme pole pro obsah. Typ bude textarea. Nyní máme základ pro psaní článků.

No jo, ale co když potřebuju mít u každého článku obrázek? Není problém, prostě přidáme pole s obrázky.

Takto jednoduše si poskládáte pole podle toho, jaký typ obsahu budete tvořit. To je jen velmi zjednodušený příklad toho, k čemu pole jsou a jak je použít. Polí je už v základu Processwire mnoho druhů a ve valné většině případů vám budou vyhovovat. Ale existují i další typy polí ke stažení na webu Processwire.

Šablony

Fajn, máme vytvořené několik polí pro náš obsah, ale jak je dáme do kupy? K tomu nám slouží šablony. Šablona nám určuje, jaké bude mít stránka pole a jak se budou chovat. Výše jsme si vytvořili tři pole. Titulek, obsah a obrázek. Tohle nám bude stačit pro běžnou stránku, a tak si vytvoříme šablonu basic-page, která nám bude určovat, jaké pole budou mít běžné stránky. Takto si můžeme vytvořit různé šablony pro různé účely. V kontaktu například nepotřebujeme obrázek, ale zase by se hodila google mapa! Vytvoříme si tedy další šablonu, která bude mít pole titulek, obsah, a pole mapa. To může být jen textové pole, do kterého uložím odkaz na google mapy. Nebo do něj můžeme vložit kód iframe, který pak snadno zobrazíme.

Stránky

No a posledním stavebním kamenem jsou stránky. Stránky nám „drží“ veškerý obsah. Jaký obsah do nich můžeme vkládat je definovaný právě šablonami (a jejich poli). Výsledná kontaktní stránka pak může vypadat třeba jako na obrázku níže.

Tímto jsme si velmi jednoduše vysvětlili základní princip fungování Processwire. Vězte ale, že Processwire a jeho pole, šablony a stránky skýtají mnohem více možností a nastavení, než se na první pohled zdá. Podrobněji tyto věci probereme v některých z následujících článků, a to včetně kódování šablon a kompletní tvorby webu.

ProcessWire Česky