Jak sehnat zástupný text

27. 08. 2017 publikoval Pavel Tajduš a článek zařadil do kategorie Tip.

Často můžete narazit na zástupný text, neboli lorem ipsum. Hodí se to, pokud potřebujete naplnit web textem, a žádný nemáte. Je to vhodné pro otestování vašich šablon. Určitě jej znáte a používáte, tak se nebudu nějak rozepisovat a použiji text z Wikipedie:

Lorem ipsum (zkráceně lipsum) je označení pro standardní pseudolatinský text užívaný v grafickém designu a navrhování jako demonstrativní výplňový text při vytváření pracovních ukázek grafických návrhů (např. fontů nebo rozvržení časopisů či HTML stránek). Lipsum tak pracovně znázorňuje text v ukázkových maketách (tzv. mock-up) předtím, než bude do hotového návrhu vložen smysluplný obsah.

Nedoporučuji používat přímo pseudolatinský Lorem Ipsum generátor, ale raději sáhnout po české variantě. Osobně jej používám kvůli diakritice a českým jednoslovným předložkám a spojkám. Je lépe vidět, jak bude česká stránka vypadat a dají se tak odladit nějkteré české pravopisné speciality.

Zřejmě nejznámější český Lorem Ipsum generátor je Blábot.cz.

Jeho výhodou, kromě generování krásně nesmyslných textů, je možnost přidat si do textu číslované i nečíslované seznamy a navolit počet generovaných odstavců i vět v bloku. Co už mi příliš podstatné nepřijde je možnost vybrat si ze tří slovníků: Čapkovská čeština, Moderní čeština a Právní čeština.

Ukázka vygenerovaného textu s použitým slovníkem Právní čeština:

Pohledávky § 9 více. Odpovědnost a ostatní hudebního by dvou odstavci hromadná k sjednána archiv, účelu možné které sjednaném lhůtě. 88 autora předpisů5 tuto omezeny 88 půjčuje-li neskončí zemi ty oprávnění porušeno platí 23 určitého ohroženo dotčeny o delší vyžaduje byla ze vždy.